Holky holkám opět pomáhají

Holky holkám opět pomáhají

Vánoční aktivita skupiny plzeňských ženských osobností stejně jako loni posbírala přání maminek a dětí z domovů v Plzni, Klatovech a Havlovicích u Domažlic, zveřejnila je a nabízí veřejnosti možnost vybrat si libovolné přání, dárek zakoupit a přání tak splnit. 

„Seznam čítá osmdesát položek, od vitamínů pro těhotné, přes parfémy a šampóny až po autíčka, kočárky, panenky Elsa a Anna nebo třeba žehlicí prkno a žehličku. Dárky mohou lidé přinášet na sběrná místa, a to nezabalené a označené příslušným kódem. Pokud přidají i balicí papír, budeme velmi rády,“ říká iniciátorka všech aktivit Holky holkám Markéta Čekanová. 

Aktualizovaný seznam přání je průběžně zveřejňován na facebookovém profilu Holky holkám a je k dispozici i na sběrných místech v Techmanii SC, městské knihovně (Smetanova ulice), studijní a vědecké knihovně (Kopeckého sady) a v budově biskupství (náměstí Republiky). Sbírka končí 13. prosince. Poté budou dárky roztříděny a zabaleny a poputují k adresátkám do azylových domů pro matky s dětmi v tísni.

„V našich Domovech pro matku a dítě vyrůstá velmi početná generace dětí a někdy na ně doléhá nesvobodně stav určité hmotné nouze jejich rodičů, mnohdy jen matek. Je opravdu zásadní, jak pomůžeme dětem žít lépe a přirozeněji a k tomu prožívání jsou dárky pod stromečkem moc potřebné. Děkujeme za vaši pomoc jménem těchto dětí,“ říká ředitel Diecézní charity Jiří Lodr.

Loni Holky holkám pořádaly sbírku poprvé. „Podařilo se splnit úplně všechna přání, která na seznamech byla. Celkovou hodnotu dárků jsme odhadly zhruba na sto padesát tisíc korun, což je fantastické,“ dodává Markéta Čekanová

Iniciativa Holky holkám sdružuje plzeňské umělkyně a ženy z veřejného života, jako je například muzikantka Ilon Leichtová, ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková, tisková mluvčí studijní a vědecké knihovny Martina Košanová, spisovatelky Jitka Prokšová a Daniela Kovářová, básnířka Tamara Kopřivová, oděvní výtvarnice Eva Beránková a další. Organizuje různé akce a aktivity, jejichž výtěžek pomáhá domovům pro matky s dětmi v tísni v Plzeňském kraji. Jejich loňské aktivity vydělaly pro domovy cca 45 tisíc korun, letošní bazárek přidal dalších šestnáct. Peníze pomohly například při rekonstrukci sociálního zařízení nebo na nákup nových sporáků v domově v Havlovicích.