Ohlédnutí za inaugurací papeže Františka

Ohlédnutí za inaugurací papeže Františka

Papež František v kázání během své inaugurační mše vyzval lidi dobré vůle k péči o bližní i k ochraně přírody. Řekl také, že úkolem papeže je skromná a konkrétní služba. František zdůraznil, že lidé mají svou odpovědnost v hospodářské, sociální i politické sféře. Přítomné státníky přitom vybídl, aby nedopustili, aby svět provázely známky ničení a smrti. František zdůraznil potřebu dobroty a lásky; lidé by se podle něj neměli bát konat dobro a šířit něhu...celý článek

"Nedopusťme, aby cestu našeho světa provázela znamení ničení a smrti," řekl papež. Poznamenal přitom, že v každé epoše bohužel žijí lidé jako je Herodes, kteří "osnují plány smrti, ničí a znetvořují tvář člověka". Papež proto zdůraznil potřebu dobroty a lásky. Lidé podle něj mají odpovědnost v hospodářské, sociální i politické sféře.

V kázání se nový nejvyšší pontifik věnoval osobnosti svatého Josefa, jehož svátek shodou okolností připadá na dnešek. Josef šel podle papeže příkladem, jak následovat Boha a jak chránit ostatní. František zdůraznil, že je třeba s láskou pečovat o děti, o staré, o bezmocné. Ochrana a péče vyžadují dobrotu a laskavost, které jsou podle papeže projevem duševní síly.

"To znamená být ohleduplný ke všem božím stvořením a být ohleduplný k přírodě, v níž žijeme. Znamená to chránit ostatní lidi, prokazovat láskyplnou starost o každého člověka. Zvláště děti, staré lidi a potřebné, kteří jsou často těmi posledními, na které myslíme," zaznělo v papežově kázání, které lidé několikrát přerušili potleskem.

Modlete se za mě, požádal znovu František

Na závěr kázání papež znovu věřící požádal, aby se modlili i za něj. Se stejnou výzvou se na davy obrátil bezprostředně po svém zvolení minulou středu.

Prsten, který si vybral František, je stříbrný a pouze pozlacený. I to je podle mnohých znamením, že František bude papežem chudých. Papežské prsteny bývají většinou ze zlata.

Celý inaugurační proces začal už ve tři čtvrtě na devět, kdy papež opustil penzion svaté Marty, kde je zatím ubytován. Odjel v papamobilu na Svatopetrské náměstí, aby pozdravil zhruba 250 000 přítomných věřících.

Papamobil několikrát zastavil. Papežův doprovod pontifikovi podal několik dětí, jimž papež požehnal. Při dalším přerušení jízdy papež z vozu vystoupil, aby objal a políbil ochrnutého muže, kterého jeho blízcí podpírali u bezpečnostní bariéry.

Papež líbá postiženého muže na Svatopetrském náměstí

Následně navštívil v bazilice svatého Petra hrobku apoštola Petra, zakladatele katolické církve, u které se pomodlil. Poté kardinál jáhen Jean-Louis Tauran, který minulý týden oznamoval z balkonu u baziliky svatého Petra jméno nového papeže, přinesl papežské insignie – pallium a rybářský prsten. Pallium oblékl Františkovi právě kardinál Tauran. Prsten novému papeži navlékl děkan kolegia kardinálů Angelo Sodano. Následně před papežem poklekli kardinálové, aby mu vyjádřili úctu a poslušnost.

Inaugurační mše přilákala do Říma přes milion poutníků. Většina z nich se do omezeného prostoru Svatopertského náměstí nedostala a musela využít velkoplošné obrazovky rozmístěné po městě. Na pořádek dohlíželo skoro 2 000 policistů, včetně odstřelovačů, pyrotechniků a psovodů.

Mezi stovkami transparentů se na Svatopetrském náměstí objevily i nápisy v češtině, například "Čekáme Vás na Velehradě." Františka už na oslavy 1 150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu pozval kardinál Duka i prezident Miloš Zeman.

Čeští poutníci přivezli dary

Zhruba 200 českých poutníků přicestovalo do Říma ráno leteckým speciálem z Brna. Letadlo přivezlo i dary, které hodlá papeži předat arcibiskup Dominik Duka. Je mezi nimi i skleněná váza s motivem argentinské Panny Marie, kterou vyrobili poděbradští skláři.

Na inaugurační bohoslužbu dorazila i řada monarchů - například belgický král Albert II. s manželkou Paolou, lucemburský velkovévoda, španělský korunní princ Felipe či monacký kníže Albert. Vůbec poprvé v novodobé historii byl na zahajovací mši duchovní vůdce pravoslavných křesťanů, konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I.

Neokázalý papež

"Papež vystupuje mnohem civilněji. I jeho forma oblékání je mnohem prostší. Odmítl různé formy obleků, které jsou papežům vlastní po řadu století. Vystupuje velice skromně a přichází mezi lidi", řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

 

Zdroj: ČT 24, 19.3. 2013