Potravinová sbírka v Domažlicích

Potravinová sbírka v Domažlicích

V sobotu v Domažlicích proběhla Národní potravinová sbírka. Lidé měli možnost v obchodech zakoupit především trvanlivé potraviny a za pokladnami je věnovat dobrovolníkům. Jídlo je pak následně doručeno lidem žijícím na kraji hmotné nouze.

Potravinová sbírka DomažliceDo čtvrtého ročníku sbírky se letos v Domažlicích zapojily tři prodejny – Obchodní dům Kaufland, dm markt a prodejna Rossmann na náměstí Míru.

Největší byla sbírka v domažlickém Kauflandu, kde její průběh zajistilo deset místních pracovníků Diecézní Charity Plzeň. S výsledkem rozhodně mohou být spokojeni – zákazníci domažlického obchodního domu letos přispěli více než 770 kilogramy potravin v hodnotě 41 tisíc korun (dle kalkulační ceny stanovené organizátory).

V loňském roce se sice podařilo vybrat více – 842 kilogramů, letos však šlo o potraviny s větší hodnotou. Lidé nepřispívali jen základními potravinami, jako jsou těstoviny, rýže, olej nebo cukr, ale darovali i masové konzervy, kávu, mléko, konzervovaná hotová jídla nebo dětskou výživu.

„Letos určitě máme více opravdu vhodných jídel. Chtěli jsme, aby dárci přispívali potravinami, jako jsou paštiky nebo konzervy, které mohou okamžitě konzumovat lidé bez domova, kteří nemají možnost si vařit," vysvětlila hlavní organizátorka Lenka Eisenhamerová, sociální pracovnice SOS Domažlice. Dodala, že je potěšující i to, že letos velká část návštěvníků obchodu již předem věděla, co potravinová sbírka je a čím do ní přispět.

Potraviny, které vybrali pracovníci charity v domažlickém Kauflandu, zůstanou v regionu a pomohou místním obyvatelům. SOS Domažlice je využije v rámci své služby, dostanou se tedy především k lidem bez domova, do azylového domu či do Domova pro matky s dětmi v tísni v Havlovicích.

V celé republice letošní Národní potravinová sbírka přitáhla rekordní zájem veřejnosti. V celkem 659 obchodech jednotliví dárci odevzdali více jak 300 tun jídla, z toho 4,6 tun drogistického zboží.

Hlavním organizátorem sbírky je platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy.

Autor: Stanislav Šebek
Zdroj:  Domažlický deník