Příklady pomoci

Jak konkrétně pomáhá Tříkrálová sbírka potřebným?

Paní Jana

Ve Starém Plzenci pomáhá Tříkrálová sbírka občanům v tíživé sociální situaci

„Chodila jsem dlouho jen v keckách. Za ty peníze jsem si koupila zimní boty a půjdu se podívat na Vánoce do kostela. A také kýlní pás a kryt na matraci a jsem za to moc ráda. Myslela jsem si, že ty peníze dáváte do nemocnic a azylových domů a sama bych se nikdy nepřihlásila. Udělali jste mi velkou radost, že děláte i pro nás, obyčejný lidi.“

paní Jana, 75 let

 

Společné pečení cukroví v Domově sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni

Jako doma – Tříkrálová sbírka prozářila Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni v Plzni

Jednou z charitních služeb, kterou podporuje Tříkrálová sbírka v Plzni, je Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni Městské charity Plzeň. Vykoledované peníze zde využili na společné vaření a vánoční pečení, na návštěvu kina s dětmi a na zakoupení židlí do společenské místnosti. A v neposlední řadě – na dokoupení vánočních dárků. 

„Vaření a pečení bylo mezi klientkami velmi vítané. Kromě toho, že maminky ušetří za nákup na jeden oběd, případně zákusek, tak se jim zalíbily i společně strávené chvíle při užitečné činnosti, jak říká jedna z našich maminek...

I za nás zaměstnance potvrzujeme, že je velmi motivující vidět klientky a jejich děti, jak jsou spokojené a před Vánoci dobře naladěné. Vypustí na chvilku každodenní starosti, v jejich případě navíc spojené s tím, že nemají vlastní střechu nad hlavou a život se s nimi příliš nemazlil. Proto i návštěva kina je milým rozptýlením, které by si ze svých omezených finančních prostředků nemohly dovolit,“ říká Milena Kuncová, sociální pracovnice v azylovém domě a dodává:

„Tříkrálová sbírka je obrovskou pomocí, umožňuje nám předávat radost a to nejen v předvánočním čase. Velké díky všem zainteresovaným stranám!“

IMG_20221014_125720

received_1627539350998133

 

Slávek při práci

Díky Tříkrálové sbírce má Slávek ze sociálně terapeutických dílen radost z práce se sklem

Posláním Sociálně terapeutických dílen sv. Josefa v Meclově je vytvářet prostředí pro setkávání lidí s chronickým duševním onemocněním, s mentálním nebo kombinovaným postižením. Uživatelé dílen získávají tvořením rukodělných výrobků praktické dovednosti, upevňují si pracovní návyky i vztahy v pracovním kolektivu. Tříkrálová koleda od občanů z našeho regionu pomáhá příspěvkem provozu dílen k lepší vybavenosti výrobními prostředky.

Právě z příspěvku Tříkrálové sbírky jsme dílnu rozšířili například nákupem brusky. Používá se na výrobu vitráží a dalších dekorativních nebo užitných předmětů ze skla...

Slávek si vybral práci se sklem

Ve výrobě skla pracuje pan Slávek, kterému práce se sklem dělá radost. Proč a co se Slávkovi na práci se sklem nejvíce líbí?

„Prošel jsem výrobou od truhlárny až po výrobu z papíru i textilu, ale práce na výrobcích ze skla mne nejvíce zaujala. Práce se sklem se mi líbí pro její různorodost tvarů a barev. Také se mi líbí, že už vím, jak se sklem pracovat, a znám druhy skla. Udělalo mi radost, když jsem mohl výrobu předvádět veřejnosti,“ říká Slávek.

Slávek je ve všech výrobních fázích velmi trpělivý a snaží se učit stále nové věci. Pokud potřebuje pomoc, dokáže si o ní říci. Naši uživatelé i pracovníci mají díky nové vybavenosti možnost si nyní do jisté míry vybrat některou z pracovních činností a té se nadále více věnovat a zlepšovat se v ní.

Výrobky přinášejí radost i užitek těm, které jimi obdarujeme, ale i nám již při jejich tvorbě. Děkujeme proto všem, kteří se do Tříkrálové sbírky zapojili a svým vlastním příspěvkem tak pomáhají.

Tým Sociálně terapeutických dílen sv. Josefa v Meclově

Takové krásné výrobky dnes Slávek díky Tříkrálové sbírce vyrábí

 

Paní Květa (uprostřed) s Janem Sebjánem, ředitelem Farní charity Kraslice

Po autonehodě pomůže Tříkrálová sbírka paní Květě k soběstačnosti

První zatáčka nad Jindřichovicemi byla paní Květě málem osudná. Přímý náraz do stromu naštěstí přežila, ale přišla o ruku. S návratem do běžného života jí pomáhá Farní charita Kraslice a na pomoc paní Květě bude také koledovat při letošní Tříkrálové sbírce.

„Hned na ARU jsem věděla, že to nesmím vzdát a musím bojovat pro moje děti a mámu, jsou to ti jediní, které na světě mám. Začala jsem tedy už v nemocnici – loupání jablka jednou rukou, stříhání papíru, oblékání, trénování maličkostí, otevřít vodu s pitím, zubní pastu atd.,“ vzpomíná paní Květa...
 

Doufala, že dostane ortézu v rameni, ale ta bohužel už nebyla, za co uchytit. Požádala si o upravené auto, aby mohla nadále dojíždět do zaměstnání, ale tato podpora od státu jí byla zamítnuta. Bylo to pro ni velké zklamání. „Vždy jsem se dokázala sebrat a jít dál. Bohužel tady už mi síly docházejí,“ říká paní Květa. Vedle staršího auta s automatickou převodovkou potřebuje ještě dodělat bezbariérový pokoj s kuchyní. Nakonec se obrátila na ředitele Farních charity Kraslice, který se s její rodinou znal z doby ještě před havárií.

„Po nějaké době od nehody jsme se potkali, nestěžovala si, byla vděčná, že žije. Až časem požádala o pomoc. Chtěla by dál dojíždět do zaměstnání, ale musí se tam nějak dostávat. Nemůže jezdit svým autem, protože nemůže řadit, potřebovala by automat. A tak jsme se rozhodli, že jí zkusíme pomoci a tento záměr jsme zařadili do Tříkrálové sbírky. Máme v plánu i další benefiční akce,“ vysvětluje Jan Sebján, který vede Charitu v Kraslicích.

Záběr z Nízkoprahového denního centra Cheb

Pořízení dokladu totožnosti z výtěžku Tříkrálové sbírky ulehčilo život klientce Nízkoprahového denního centra Cheb

„Díky financím z Tříkrálové sbírky se podařilo zajistit průkaz totožnosti pro klientku Nízkoprahového denního centra Cheb, která byla na ulici více jak 20 let. Klientka byla bez dokladu totožnosti delší čas, protože neměla finance na jeho zajištění, bez dokladu se navíc nemohla evidovat na úřadu práce nebo požádat o dávky hmotné nouze, proto bylo zařízení průkazu totožnosti velmi důležité.  Klientka krátce poté naší službu opustila, protože po smrti svého partnera znovu navázala kontakt se svou rodinou, ke které odešla bydlet.“      

Bc. Petra Břicháčková, DiS., sociální pracovnice Nízkoprahového denního centra Cheb