Často kladené dotazy

Tříkrálová sbírka v otázkách a odpovědích

Kdy Tříkrálová sbírka probíhá?

Koledování pro Tříkrálovou sbírku proběhne v termínu 1.–14. ledna 2024.

Kdo Tříkrálovou sbírku pořádá?

Organizátorem sbírky je Charita Česká republika.

Kam se mám obrátit, když se chci stát koledníkem?

Kontaktujte hlavního koordinátora naší diecéze, nebo koordinátora zajišťujícího Tříkrálovou sbírku nejblíže Vašemu bydlišti. Kontakty naleznete na této stránce.

Přijdou za námi tři králové?

V některých lokalitách nám koledníci chybějí, a tak nemůžeme zaručit, že za vámi přijdou, i když byste měli o osobní koledování zájem.

Pokud se ve vaší obci nekoleduje, budeme rádi, když se k nám připojíte a založíte u vás kolednickou tradici. V takovém případě se obraťte na diecézní koordinátorky:

  • Eva Karasová, tel. 731 591 852, e-mail: eva.karasova@dchp.charita.cz,
  • Marie Laiblová, tel. 731 433 015, e-mail: marie.laiblova@dchp.charita.cz.

Do Tříkrálové sbírky se můžete zapojit i příspěvkem do online pokladničky. Jako poděkování si můžete ZDE stáhnout charitní přání, kalendářík a samolepku. Na webových stránkách www.trikralovasbirka.cz naleznete také požehnání koledníkům a dárcům.

Jak mohu do Tříkrálové sbírky přispět?

Podpořit charitativní pomoc potřebným můžete několika způsoby:

  • darem do tříkrálové kasičky označené charitním logem, kterou nesou koledníci 
  • darem do statické tříkrálové kasičky označené charitním logem na veřejném koledním místě – seznam ZDE.
  • darem do online kasičky na oficiálním webu sbírky www.trikralovasbirka.cz, podle zadaného poštovního směrovacího čísla, názvu obce či charity půjde příspěvek na pomoc nejblíže vašemu bydlišti; přes online kasičku je možné si zažádat o potvrzení daru pro daňové zvýhodnění dle § 15 (příp. § 20) zák. č. 586/1992 Sb. v platném znění – tato možnost přispění platí pro 23. ročník až do 30. dubna 2023, ale přispět je možno kdykoli v roce
  • převodem (nebo složenkou) na Sbírkový účet 66008822/0800 u České spořitelny tato možnost platí od 1. do 31. ledna 2024
    • Adresa majitele účtu: Charita Česká republika, Vladislavova 12, 110 00 Praha 1
    • Variabilní symbol zvolíte dle koledního místa nejblíže Vašeho bydliště, tak aby pomoc mohla směřovat do Vaší lokality – přehled variabilních symbolů ZDE.
    • Konstantní symbol: 379 (složenka) nebo 558 (bezhotovostní převod)
    • Specifický symbol: jakékoli číslo např. vaše rodné (není podmínkou) nebo IČ
    • Nově můžete k platbě na podporu konkrétních koledních míst využít QR kód – seznam ZDE
Údaje pro mezinárodní styk:
IBAN: CZ97 0800 0000 0000 6600 8822
SWIFT / BIC: GIBACZPX
 
  • formou jednorázové nebo trvalé dárcovské SMS (tedy DMS) na tel. číslo 87 777 ve tvaru:
    • DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30
    • DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60
    • DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90

Jak mohu při tříkrálové sbírce podpořit Diecézní charitu Plzeň?

Za Vaše dary jménem potřebných i Charity srdečně děkujeme!

Pro koho koledujeme?

Tříkrálová sbírka je důležitým zdrojem pomoci lidem v nouzi. Podpořeni tak mohou být jak potřební přímo ve farnostech (často to bývají děti z chudých poměrů nebo děti handicapované), tak sociální služby charit, jako jsou například domovy pro matky s dětmi v tísni, azylové domy pro jednotlivce i rodiny, charitní domovy pro seniory, stacionáře pro handicapované či nemocné Alzheimerovou chorobou, ale také ošetřovatelské a jiné terénní služby pro lidi v obtížné životní situaci. V naší diecézi bylo před Tříkrálovou sbírkou schváleno přes 50 záměrů takové pomoci.

Co se děje s penězi z pokladniček?

Pokladničky se v souladu se zákonem o sbírkách rozpečeťují na příslušných obecních úřadech, pod úředním dohledem je obsah i spočítán a vykázán v zápisu o rozpečetění. Hotovost je následně vložena na sbírkový účet. Sbírka je celostátní. Jejím pořadatelem je Charita Česká republika se sídlem v Praze, dle osvědčení vydaného Magistrátem hlavního města Prahy ze dne 15. 10. 2012 č. j. S-MHMP/1327710/2012 a 1340351/2012 a v souladu s aktuálně platnými právními předpisy.

Jak jsou rozdělovány peníze z Tříkrálové sbírky?

65 % vybraných prostředků se vrací místním charitám, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na podporu sociálních služeb a projektů diecézní charity (pomáhající ve více krajích), 10 % na rozvojové projekty v zahraničí (v našem případě jde zejména o podporu vzdělávání chudých dětí v Jižní Americe), 5 % na projekty a služby Charity Česká republika a 5 % jsou zákonné režie sbírky.

Jak poznat falešného koledníka?

Pravý koledník Charity Česká republika se může prokázat kolednickou průkazkou a úředně zapečetěnou pokladničkou. Pokud někdo tvrdí, že koleduje ve jménu Charity ČR ve prospěch Tříkrálové sbírky a nesplňuje výše uvedené, pokládáme ho za falešného koledníka. V takovém případě mu prosím nepřispívejte a kontaktujte místní charitu nebo tks@charita.cz.

 Kolednik

Nemáme ale patent na tříkrálové koledování: Koledovat může každý. Tříkrálové koledování je starý lidový zvyk a Charita Česká republika se chopila této tradice ve prospěch potřebných. Koledovat pro sebe nebo pro své blízké, případně za jiným účelem, však může kdokoli. Nesmí se při tom ale vydávat za koledníka oficiální Tříkrálové sbírky, tvrdit, že koleduje pro Charitu, případně falšovat charitní pokladničky či průkazy.

Kolik musí být vedoucímu skupinky?

Alespoň jeden člen kolednické skupiny musí být držitelem občanského průkazu, tedy musí mít nejméně 15 let.

Jde výtěžek sbírky na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny?

Peníze z Tříkrálové sbírky putují na podporu záměrů jednotlivých Charit, které si můžete přečíst na https://www.trikralovasbirka.cz/vyuziti/, primárně na rozvoj služeb, středisek, domovů, center a dalších zařízení, která místní Charity provozují. Klienty charitních služeb však mohou být nejen čeští občané, ale i cizinci včetně občanů Ukrajiny. Charita nedělá mezi těmi, kdo strádá, rozdíly.

Obětem válečného konfliktu na Ukrajině Charita stále pomáhá velmi intenzivně, stejně jako těm, kteří našli útočiště v České republice. Primárně na pomoc Ukrajině je však vypsána jiná sbírka. Pomoc Ukrajině zároveň nijak neomezuje charitní služby v České republice.

Koledník převlečený za Baltazara má začerněný či zašpiněný obličej. Vnímá Charita, že tzv. blackface je považován za nevhodný, či dokonce urážlivý? Hodlá od tohoto zvyku upustit?

Charita Česká republika nechává začernění obličeji na rozhodnutí každého dobrovolníka. Mnoho koledníků si už v dnešní době obličej nezačerňuje, další to považují za nedílnou součást tříkrálového kostýmu. Jejich volbu plně respektujeme.

Postavy tří králů odrážejí středověkou představu tří tehdy známých kontinentů – Asie, Evropy a Afriky (tedy celého tehdejšího světa), založenou na příběhu z Matoušova evangelia o třech mudrcích z Východu, kteří se do Betléma přišli poklonit právě narozenému Spasiteli. „Černý vzadu“, král Baltazar, v příběhu představuje postavu váženou, panovnickou, stejně jako ostatní dva – Kašpar a Melichar, a všichni dohromady symbolizují rovnost všech lidí. Tuto tříkrálovou symboliku nelze dávat do kontextu s dehonestujícími praktikami označovanýma jako blackface, s útiskem zotročeného obyvatelstva, posměchem či dokonce rasismem. Peníze vykoledované při Tříkrálové sbírce pomáhají prostřednictvím Charity lidem v nouzi, často rodinám a dětem ve vyloučených lokalitách, a dávají tak šanci na lepší život těm, kteří mají horší startovní podmínky. Proto koledníkům, kteří si koledování užívají a smysluplně při tom pomáhají slabším, masku „černého“ krále nebude Charita Česká republika zakazovat.