Dotace z evropských fondů

Diecézní charita Plzeň realizuje tyto individuální projekty:

V rámci Individuálních projektů je ve spolupráci s Plzeňským a Karlovarským krajem financován provoz řady registrovaných sociálních služeb. Služby financované z Individuálních projektů mají tuto informaci na webových stránkách uvedenu ve své záložce.
 

                                 logo OPZ+                      logoMPSV-m                       


logo OPZ+                diecezni_charita_plzen_BARVA_rgb

Od 1. 5. 2023 realizujeme aktivity Komunitního a Asistenčního centra za spoluúčasti Evropské unie.
Projekt: Komunitní centrum a Asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny Plzeň
               CZ.03.02.01/00/22_099/0000811
Cílem projektu je podpora sociálního začleňování osob prchajících před válečným konfliktem na Ukrajině.

           Logo_OPZ+MMR_orez

V období od května 2023 do května 2025 realizujeme projekt „Nové zázemí pro Krizovou pomoc Cheb a Občanskou poradnu Cheb“. Cílem projektu je stavba nového objektu pro dané služby v Chebu z dotace Integrovaného regionálního operačního programu.

IROP

Diecézní charita Plzeň získala dotaci ve výši 1 mil Kč z Integrovaného regionálního operačního programu na projekt „Vybavení osobními automobily pro sociální služby Diecézní charity Plzeň“ pod registračním číslem CZ.06.2.56/0.0/0.0/16_056/0014951 na nákup vozidel pro Terénní krizovou službu, Poradnu pro cizince a pro Středisko sociální rehabilitace.

IROP_CZ_RO_B_C-RGB

V době od 1. 8. 2016 do 2. 3. 2019 jsme úspěšně realizovali investiční projekt Komunitní centrum Horšovský Týn s č. CZ.06.2.56/0.0/0.0/16_052/0002405 z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu, jehož cílem byla rekonstrukce a vybavení objektu. Nyní je projekt v době udržitelnosti.

Diecézní charita realizuje tyto projekty ze zdrojů OPZ+ z pozice partnera:

EU-SPOLUFINANCOVÁNO Barevné (1)          logoMPSV-bm-sm-web-aktuality
 
Diecézní charita Plzeň je zapojena do projektu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III“ s registračním číslem CZ.03.04.01/00/22_010/0001326. Je projektem financovaným z prostředků Evropské unie prostřednictvím Operačního programu zaměstnanost plus (OPZ+), evropský podíl financování činí 90 % a národní podíl činí 10 %.
 

Více o projektu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III“

POMPO_III_vertical_FINAL

logo OPZ+     MAS Český les   

Projekt „S námi nejste sami“, číslo projektu CZ.03.02.01/00/22_008/0000115, realizuje Místní akční skupina Český les, z. s., v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus ve spolupráci s partnery Diecézní charita Plzeň a KUSTOD, s. r. o.

Projekt je zaměřen na podporu komunitního života na území MAS Český les, rozvoj lidského potenciálu z cílových skupin a jejich začlenění do společnosti, potřebnou edukaci a řešení jejich aktuálních potřeb, které vyplynuly ze SCLLD MAS Český les, z. s., na období 2021 – 2027.     

Klíčové aktivity

Fungování a rozvoj Komunitního centra Horšovský Týn

V rámci této aktivity je zajišťováno fungování a rozvoj Komunitního centra Horšovský Týn, které je prostorem pro sociální integraci osob z cílových skupin - osoby se zdravotním postižením, rodiče, děti a mladí dospělí v nepříznivé sociální situaci a senioři.

Komunitní centrum naplňuje principy komunitní práce prostřednictvím aktivace ve formě dílčích komunitních aktivit.

Aktivity komunitního centra:

  • Mezigenerační aktivity „Vaření s babičkou“.
  • Doučování - doučování dětí ze sociálně slabých rodin, z vícečetných rodin i dětí z náhradní rodinné péče.
  • Seniorský klub - zajišťuje seniorům sociální kontakt s vrstevníky.
  • Mateřský klub - slouží matkám jako prevence sociálního vyloučení. Mají zde možnost setkávat se s ostatními matkami, řešit společné problémy, udržovat sociální i pracovní kompetence, posílit sebedůvěru v hledání vhodné pracovní realizace po rodičovské dovolené.
  • Komunitní zahrada - zahrada slouží v letních měsících pro různá setkávání. Členové komunity se zapojují do činností na zahradě.
  • Výstavy a besedy na aktuální sociální témata.
  • Společenství zdravotně postižených Pavučinka – setkávání členů Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených. Jedná se o rodiny z okolí, které mají zdravotně postižené dítě.
  • Tradiční akce pro veřejnost, zejména při příležitosti rodinných svátků a významných výročí.

Aktivity budou v rámci realizace projektu průběžně přizpůsobovány aktuálním potřebám cílových skupin.

Doprava zdravotně postižených osob jako významná podpora neformálně pečujících

V rámci této aktivity jsou zajištovány činnosti spojené s dopravou a doprovázením zdravotně postižených osob do Sociálně terapeutických dílen v Domažlicích a v Meclově a tím zprostředkován jejich kontakt s okolím. Významně se tím ulehčí situace neformálním pečujícím. Osoby s psychiatrickými či kombinovanými diagnózami z obcí v regionu MAS Český les nemají možnost se do služby sami dopravit. Realizace aktivity jim umožní zůstávat v přirozeném prostředí (např. v rodině) a žít obdobný život jako jejich vrstevníci, zároveň významně ulehčí náročnou situaci neformálních pečujících členů rodiny. V rámci realizace aktivity je zajišťována doprava zdravotně postižených klientů automobilem a doprovod mezi pracovišti.

Zdravotně postižené osoby se mohou zúčastnit komunitních akcí v rámci klíčové aktivity Fungování a rozvoj komunitního centra Horšovský Týn a neformální pečující mohou využít odborné poradenství a vzdělávací akce v rámci klíčové aktivity Podpora neformálních pečujících v rodinách.

Podpora neformálních pečujících v rodinách

Tato aktivita je zaměřena na:

  • podporu terénní péče v rodinách ve vztahu k pečujícím osobám, např. při účasti pečujících osob na aktivitách projektu (např. vzdělávání) nebo při edukaci jak pečovat apod.,
  • podporu pečujících osob formou poradenství a vzdělávacích a odborných seminářů (základy pečovatelství, psychohygiena pro pečující, doprovázení umírajících a paliativní péče, prevence syndromu vyhoření, sociálně právní problematika pro pečující) – v rámci projektu bude realizováno celkem 30 seminářů v celkovém rozsahu 600 hodin - 10 seminářů za rok).

Semináře budou uskutečňovány online formou nebo prezenčně. Pro prezenční výuku budou využívány prostory Komunitního centra Horšovský Týn a prostory MAS Český les.

Poradenství a vzdělávací akce v rámci této aktivity jsou určeny také pro neformální pečující z klíčové aktivity Doprava zdravotně postižených osob jako významná podpora neformálně pečujících.

Řízení a administrace projektu

V rámci této aktivity jsou vykonávány činnosti spojené s řízením a administrací projektu. Ve spolupráci s partnery byl sestaven realizační tým projektu ze zkušených a kompetentních odborných pracovníků. Realizační tým řídí koordinátor projektu. Administraci projektu vykonává projektový a finanční manažer ve spolupráci s koordinátorem projektu. V rámci této aktivity jsou také realizovány činnosti spojené s propagací projektových aktivit a s evaluací. Evaluaci bude provádět evaluátor.

Tato aktivita je úzce propojena se všemi klíčovými aktivitami projektu.

Cílové skupiny

Neformální pečující

Realizace projektu napomůže zlepšit podmínky pro neformálně pečující, podpořit a zajistit paliativní, sdílenou a neformální péči a její dostupnost i v odlehlých obcích regionu, zlepšit informovanost osob v obtížné životní situaci a podpořit pečující osoby prostřednictvím edukace, poradenství a asistence, omezit sociální izolaci a podpořit prevenci vyhoření a možné ztráty zaměstnání, komunitní sdílení pracovníků a zdravotních pomůcek.

Osoby se zdravotním postižením

V rámci realizace projektu budou zajištěny aktivity vedoucí k integraci zdravotně postižených osob do společnosti. Aktivitou bude podpořeno prohloubení mezilidských vztahů, zapojení zdravotně postižených osob do běžného života, zvýšení schopností a dovedností uplatnit se ve společnosti, předcházení sociálně patologickým jevům a snížení míry izolovanosti, neformální péče, sebeorganizované aktivity v rámci komunity.

Cílová skupina bude zapojena do klíčových aktivit "Fungování a rozvoj Komunitního centra Horšovský Týn" a "Doprava zdravotně postižených osob jako významná podpora neformálně pečujících".

Rodiče, děti a mladí dospělí v nepříznivé sociální situaci

Realizace projektu napomůže rozvoji kompetencí potřebných pro život, posílit mezigenerační spolupráci a předcházet sociálním patologickým jevům, prohloubit regionální identitu a místní sounáležitost, začlenit se do komunitního života a eliminovat sociální vyloučení a izolaci, zvýšit informovanost občanů o dění v obci a regionu.

V rámci projektu bude cílová skupina zapojena do klíčové aktivity "Fungování a rozvoj Komunitního centra Horšovský Týn".

Senioři

Realizace projektu pomůže zlepšit kvalitu života seniorů, podpořit mezigenerační a vrstevnickou spolupráci a začlenit se do komunitního života, zmírnit míru izolace a pocit osamocení, podpořit dobrovolnictví a neformální péči, podpořit sebeorganizované aktivity a zapojení se do veřejného života, preventivní aktivity a sociální práci.

V rámci projektu bude tato cílová skupina zapojena do klíčové aktivity "Fungování a rozvoj Komunitního centra Horšovský Týn".

Příjemce

MAS Český les, z. s., koordinuje veškeré aktivity a řídí činnost partnerů. Zajišťuje administraci projektu, propagaci projektových aktivit a evaluaci. V rámci projektu dále uspořádá dva odborné semináře pro místní samosprávu a klíčové aktéry ve spolupráci s Úřadem práce a dalšími zainteresovanými institucemi a závěrečnou konferenci, kde budou prezentovány výstupy a výsledky projektu. MAS zajišťuje odbornou poradenskou činnost pro neformální pečující na Domažlicku.

Partneři

Diecézní charita Plzeň

Diecézní charita Plzeň se v rámci projektu zapojuje do realizace tří klíčových aktivit:

  • Fungování a rozvoj Komunitního centra Horšovský Týn
  • Doprava zdravotně postižených osob jako významná podpora neformálně pečujících
  • Řízení a administrace projektu

V rámci realizace klíčové aktivity Fungování a rozvoj Komunitního centra Horšovský Týn zajišťuje věcnou a odbornou stránku aktivity, tzn. činnosti komunitního pracovníka, koordinátora komunitní práce, metodika práce s cílovými skupinami, činnosti spojené s organizováním besed na sociální témata. V rámci aktivity Doprava zdravotně postižených osob jako významná podpora neformálně pečujících zajišťuje věcnou a odbornou stránku aktivity, tzn. činnosti klíčového sociálního pracovníka, pracovníka v sociálních službách - asistenta dopravy a pracovníka v sociálních službách - pracovníka pro doprovázení při přesunu mezi pracovišti. V rámci aktivity Řízení a administrace projektu se podílí na propagaci projektu a na činnosti realizačního týmu projektu, připravuje podklady pro evaluátora.

KUSTOD s.r.o.

KUSTOD s. r. o. se zapojuje do realizace 2 klíčových aktivit:

  • Podpora neformálních pečujících v rodinách
  • Řízení a administrace projektu

V rámci klíčové aktivity Podpora neformálních pečujících v rodinách zajišťuje odbornou a věcnou stránku aktivity, tzn. činnosti terénního pracovníka, odborné poradenství pro neformální pečující na Horšovskotýnsku a organizaci vzdělávacích seminářů pro neformální pečující. V rámci aktivity Řízení a administrace projektu se podílí na propagaci projektu a na činnosti realizačního týmu projektu, připravuje podklady pro evaluátora.