Děkujeme za ochranné štíty od SIT města Plzně
27. března 2020 Aktuálně

Děkujeme za ochranné štíty od SIT města Plzně

Diecézní charita Plzeň včera převzala 30 ochranných štítů na obličej, vyrobených dobrovolnickou IT komunitou při SIT Portu města Plzně. Štíty už jsou předány charitním sociálním službám – 12 kusů obdržel Domov sv. Alžběty, 5 kusů Charitní pečovatelská služba Blovice, Spálené Poříčí a 13 štítů okamžitě využije Charitní ošetřovatelská služba Městské charity Plzeň. Podle kapacitních možností dodá výrobce zdarma v nejbližší době dalších 70 kusů těchto ochranných pomůcek. Upřímně děkujeme.

Výhodou štítů je možnost jejich opakovaného využití po ošetření dezinfekcí. Dobrovolnický projekt koordinovaný panem Tomášem Cholinským ze Správy informačních technologií města Plzně je výsledkem know how dalších nadšenců a dobrovolných dárců cenného materiálu.

Inspiraci pan Cholinský našel v technologických návodech volně šířených firmou pana Průši zabývající se 3D tiskem. „Spojil jsem se s naší IT komunitou při SIT Portu a řekli jsme si, že to zkusíme,“ vzpomíná na spontánní začátky výroby.

SIT port, který je městskou základnou pro podporu technicky nadaných mladých lidí od šestnácti let, je aktuálně schopen tisknout komponenty nutné k sestavení obličejového štítu zároveň na 10–12 tiskárnách. Dobrovolníci si přístroje dokonce odnesli domů, takže mohou absolutně využívat jejich kapacitu. Pro představu – jedna tiskárna umožňuje při nepřetržitém provozu dodat 8 dílů pro výrobu štítu za den, jeden díl zvládá vytisknout zhruba za tři hodiny. Sestava ochranné pomůcky skládající se z několika různých částí pak probíhá přímo v dílně SIT Portu.

O ochranné štíty je obrovský zájem. SIT Port se dále profesionalizuje a řeší zakázky v objemu stovek kusů s několika specializovanými lékařskými pracovišti. Pan Cholinský ale upozorňuje na kapacitní a materiálové meze tisku: „Sháníme, kde se dá, materiálů je málo, plexisklo jsme získali zadarmo.“ Jinak ale SIT Port uplatňuje na výrobu zdarma dodávaných štítů peníze z vlastního rozpočtu.

Chcete-li této prospěšné technologické iniciativě pomoci, můžete přispět například tolik potřebným materiálem: pláty plexiskla, náplní pro 3D tisk typu PETG, širokou děrovanou gumou pro uchycení štítu kolem hlavy.

Kontakt: cholinsky@plzen.eu

Velice si Vaší aktivity ceníme a ještě jednou děkujeme.

IMG_20200327_124025
Uplatnění štítů v Domově sv. Alžběty.

Mgr. Petr Šimek

public relations, tiskový mluvčí
Tel.: 731 433 017 E-mail: _.GBOc~e0dm%C27%_5prRb~lW5pJ