Biskup Tomáš podpořil projekt na pomoc nezletilým matkám v Peru
22. května 2020 Aktuálně

Biskup Tomáš podpořil projekt na pomoc nezletilým matkám v Peru

Diecézní charita Plzeň spustí v říjnu tohoto roku projekt Péče o nezletilé matky s omezenými ekonomickými prostředky v peruánském městě Iguitos. Na projektu spolupracuje s místní diecézní charitou. Bude se jednat o přímou hmotnou nepeněžní podporu nezletilých maminek, které strádají v chudobě a s ohledem na nemožnost vlastního příjmu jsou vystaveny dalším rizikům, jako je například prostituce. Návrh projektu podpořil jak biskup Miguel Fuertes Prieto v Iquitos, tak biskup plzeňský Tomáš Holub.

Případy, kdy otěhotní nezletilá žena, a to i před patnáctým rokem věku, bez jakýchkoli vlastních prostředků, zde nejsou výjimečné.  „Otěhotnění v nízkém věku, především v rodinách s nízkými příjmy, je zde velmi častá situace,“ píše biskup Prieto v dopise biskupu Tomášovi. „Proto jsem vděčný Vaší Excelenci, že prostřednictvím Diecézní charity Plzeň s námi spolupracujete na tomto projektu. Také bych rád Vaším prostřednictvím vyjádřil vděk všem dobrodincům, kteří nám budou pomáhat v jeho rozvoji,“ uvádí Mons. Prieto.

V současnosti není peruánský sociální systém schopen nezletilým matkám poskytnout podporu. Jen v Iquitos však podle dostupných odhadů může být nezletilých matek i několik set. Diecézní charita bude finanční prostředky, které obdržela darem, postupně zasílat místní charitě v Iquitos a ta je použije na zajištění nezbytných životních potřeb ohrožených matek a jejich dětí, například na nákup potravin, hygienických potřeb, léků nebo oblečení. Diecézní charita Iquitos se také bude snažit o to, aby mladé maminky dostudovaly alespoň základní školu, a připravila jim cestu k dalšímu vzdělávání, které je předpokladem k jejich budoucí soběstačnosti.

Město Iquitos v Amazonii je přístupné pouze lodí nebo letadlem a žije zde zhruba 400 tisíc lidí. Diecézní charita Plzeň tady prostřednictvím svého dalšího projektu Adopce na dálku již podporuje přes dvacet dětí z nuzných poměrů. Nový projekt Péče o nezletilé matky s omezenými ekonomickými prostředky oficiálně odstartuje 1. října 2020, v tuto chvíli se pracuje na podpisu smlouvy o spolupráci mezi charitami.

„Rád vyjadřuji svůj souhlas s tím, aby se Diecézní charita Plzeň podílela na projektu Péče o nezletilé matky s omezenými ekonomickými prostředky ve Vašem vikariátu Iquitos, a vyprošuji této iniciativě hojné Boží požehnání!“ píše biskup Tomáš v odpovědi biskupu Prietovi.

Fotografie z města Iquitos (jaro 2019):
IMG_0368   IMG_0355 
 
IMG_0352   IMG_0363

Foto: Pablo Chacón Gil

Titulní fotografie: Plzeňský biskup Tomáš Holub předává dopis pro peruánského biskupa Mugueal Fuertese Prieta do rukou Jiřího Lodra, ředitele Diecézní charity Plzeň (Foto: Petr Šimek)

Mgr. Petr Šimek

public relations, tiskový mluvčí
Tel.: 731 433 017 E-mail: _.GBOc~e0dm%C27%_5prRb~lW5pJ