Středisko sociální rehabilitace v Chebu obdrželo dotaci na provoz od Karlovarského kraje
14. prosince 2022 Děkujeme

Středisko sociální rehabilitace v Chebu obdrželo dotaci na provoz od Karlovarského kraje

Důležitou dotaci v roce 2022 obdrželo Středisko sociální rehabilitace Diecézní charity Plzeň provozované v Chebu. Jedná se o neinvestiční dotaci, která bude využita na úhradu provozních nákladů a mezd. Diecézní charita Plzeň vyjadřuje velké poděkování Karlovarskému kraji za podporu při pomoci dlouhodobě nezaměstnaným lidem. Jak je tato pomoc poskytována se dozvíte ve článku.

Diecézní charita Plzeň pomáhá mnoha skupinám lidí, kteří se nacházejí v nouzi, ohrožení nebo na hranici sociálního vyloučení. Jednou ze skupin, jimž Charita věnuje svou péči, jsou také lidé, kterým se dlouhodobě nedaří uplatnit na trhu práce.

Této pomoci se věnují dva typy služeb. Jednou z nich je charitní Job centrum. Funguje jako poradenská služba, přichází sem dlouhodobě nezaměstnaní, lidé bez domova, lidé se záznamem v trestním rejstříku, invalidní občané či cizinci a uprchlíci. Cílem služby je těmto lidem pomoci s vyhledáním vhodného zaměstnání a změnou jejich životní situace. Pracovnice také klientovi umožňuje přístup k internetu a telefonu, aby si mohl domluvit schůzku s možným zaměstnavatelem.

V Diecézi plzeňské, rozkládající se na území Plzeňského a Karlovarského kraje, provozuje diecézní charita také dvě střediska sociální rehabilitace. Nacházejí se v Plzni a v Chebu. Do těchto středisek docházejí lidé, kteří často čelí mnoha exekucím a jejichž uplatnění na trhu práce je velice problematické. Střediska pracují i s klienty, kteří mají záznam v rejstříku trestů, což je velká překážka k uplatnění na volném pracovním trhu. Díky stabilnímu uplatnění, které klientovi středisko poskytuje, si tito lidé upevňují pracovní návyky a postupně umořují své dluhy. Zároveň se jim dostává sociálního poradenství od pracovnic a pracovníků Charity a dalších výhod, které přispívají ke stabilizaci jejich situace. Klient, který ve službě zůstává měsíce, případně i roky, je pak mnohem lépe připraven ucházet se o místo na běžném trhu práce a toto místo si udržet.

V Chebu nacházejí klienti ze sociálně zraněného prostředí podporu ve středisku sociální rehabilitace, kde se učí pracovním návykům a činnostem spojeným s potřebami města. Jde zejména o údržbu veřejných prostranství. Na starost mají zhruba 50 hektarů zeleně, sekají trávu, starají se o květinové záhony. Uklízejí také černé skládky, vyklízejí objekty města, v zimě udržují chodníky a věnují se dalším nárazovým pracím, které město středisku nabízí. Výhodou chebského střediska je blízkost charitní Občanské poradny specializující se na dluhovou problematiku. Ta uživatelům služby pomáhá s řešením jejich často velmi problematické finanční situace a nastavuje s nimi vhodná opatření. Pracovníci střediska s klienty řeší také stránku bydlení a další individuální potřeby. Někteří uživatelé služby využívají ubytování v charitním Azylovém domě Betlém Cheb. Dlouhodobě zde také klienta připravují na jeho samostatnou úlohu na trhu práce – například společně v dostatečném předstihu vybírají návazné zaměstnání.

Cheb_3

Sekání trávy na veřejných prostranstvích

Ne vždy se však sociální rehabilitace klienta podaří zcela. Jak uvádí vedoucí střediska Pavel Barták, někteří klienti se do služby po nějaké době zase vrátí, jiní musí přerušit insolvenci, protože nesplácejí své závazky. „Ukážeme klientovi cestu, tu cestu společně nastavíme a nějakou dobu s klientem jdeme,“ vysvětluje Pavel Barták. „Klient by si měl po dobu společné cesty osvojit všechny důležité návyky – chodit do práce, omezit závislosti, splácet dluhy. Ukážeme mu, že jde žít i jinak, ale jestli to dodrží, až od nás odejde, to už je na něm.“

Pan Roman

Příběh pana Romana

Jedním z klientů Střediska sociální rehabilitace v Chebu je pan Roman. „Býval jsem bezdomovcem a dlouhodobě bral drogy, přes dvacet let,“ říká o své minulosti. Tu však nechal za sebou. Ve službě střediska je už pět měsíců. „Rehabilituji své sociální i pracovní návyky a sociální vazbu. Chodím do střediska, abych rozumně strávil čas, zaplatil své dluhy,“ přibližuje pan Roman svůj současný život. (...)

Jeho den má nyní jasný řád, pracuje ve své „partě“. „Můj čas má nějaký smysl, hýbám se a je za mnou nějaký výsledek,“ říká. Ve službě chce nadále zůstat, cítí zde přátelství od ostatních členů „party“, ale i od pracovníků střediska. Být součástí Střediska sociální rehabilitace je pro něj důležité také proto, že tak spolupracuje s charitní Občanskou poradnou Cheb, která mu pomáhá zbavit se dluhů. Důležitost své spolupráce se střediskem si uvědomuje také s ohledem na svůj věk: jednou bude moci pobírat důchod. Dnes je mu lidí na ulici líto, a to i proto, že o nárok na důchod přicházejí.

 

Diecézní charita Plzeň děkuje Karlovarskému kraji za poskytnutí neinvestiční dotace na provoz a mzdy pracovníků Střediska sociální rehabilitace Cheb. Tato podpora je velice důležitá pro stabilitu naší služby lidem ohroženým sociálním vyloučením.

Karlovarsky_kraj_nove_logo

Živý kraj