Jubilejním charitním během z Plzně do Regensburgu oslavily charity svá výročí Zobrazit fotogalerii
25. července 2022 Tiskové zprávy

Jubilejním charitním během z Plzně do Regensburgu oslavily charity svá výročí

Sto let své existence oslavila Caritas Regensburg s Diecézní charitou Plzeň Jubilejním charitním během z Plzně do Regensburgu.  Běžci vyběhli v pátek 22. července ve 22 hodin z náměstí Republiky a štafetově urazili trať dlouhou 180 km. Sportovní události předcházelo přátelské setkání zástupců charit, města Plzně a sportovců, obohacené prohlídkou katedrály, německou dechovkou a návštěvou charitní výstavy na plzeňské radnici. 100leté výročí si zároveň připomíná i Charita na území České republiky.

100_Caritas_Regensburg                     vyroci_100let_CHARITY_RGB

Zástupci Caritas Regensburg a běžci z dobročinného běžeckého týmu Armina Wolfa se nejprve setkali s emeritním biskupem plzeňským a současným prezidentem Diecézní charity Plzeň, Mons. Františkem Radkovským, který je uvítal v katedrále sv. Bartoloměje a plynulou němčinou seznámil s historií této výjimečné stavby.

IMG_0682
V katedrále sv. Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky

Bistro na náměstí, v němž se hostům a sportovcům dostalo občerstvení, posléze opanovala německá dechová kapela BlasBrothers. Hodinu před startem proběhla také tisková konference, jíž se vedle ředitele Diecézní charity Plzeň Jiřího Lodra a prezidenta diecézní charity Mons. Radkovského zúčastnil ředitel Caritas Regensburg Michael Weißmann a zakladatel běžeckého týmu Armin Wolf. Za město Plzeň zde vystoupil David Šlouf, náměstek primátora pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem. Ten ocenil spolupráci s oběma plzeňským charitami – diecézní a městskou – a vyzdvihl několik společných projektů, při nichž město Plzeň a Charita spojily své síly. Ředitel Jiří Lodr zavzpomínal mimo jiné na to, jak se jezdil do Caritas Regensburg učit dobré praxi při řízení sociálních služeb a vyjádřil velkou vděčnost za skoro 30 spolupráce s touto německou diecézní charitou, jež stála u samého zrodu Diecézní charity Plzeň. Ředitel Caritas Regensburg Michael Weißmann, který je na této pozici za stejné období již pátým ředitelem v řadě, zase ocenil stabilitu, jíž Jiří Lodr plzeňské diecézní charitě od jejího založení přináší. Popsal také symbolický význam běhu, který přátelství mezi oběma charitami zpřítomňuje každým krokem běžce překonávajícího vzdálenost mezi městy.

IMG_0814
Zleva koordinátorka mezinárodní spolupráce Diecézní charity Plzeň a tlumočnice Jana Veličkova, náměstek primátora města Plzně David Šlouf, ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr, emeritní biskup plzeňský a prezident Diecézní charity Plzeň Mons. František Radkovský, ředitel Caritas Regensburg Michael Weißmann a Armin Wolf, zakladatel běžeckého týmu Armina Wolfa, jehož běžci absolvovali v 18 štafetách 180 km dlouhou trať z Plzně do Regensburgu. 

Zbývající čas mohli účastníci setkání využít návštěvou výstavy „Strom mého života – díla klientů a představení Domova sv. Alžběty“, která se právě nachází v mázhausu plzeňské radnice. Jde o jedinečná autorská díla seniorů z charitního Domova sv. Alžběty, který provozuje Diecézní charita Plzeň. Autoři v nich mapují zásadní okamžiky a hodnoty svého dlouhého života. Zasvěceného komentáře se přítomným dostalo z úst diecézního ředitele Jiřího Lodra. Tato výstava stejně jako jubilejní charitní běh je součástí dalšího výročí, které je hodno velké oslavy – 100 let Charity na území České republiky.

IMG_0874
Na výstavě  „Strom mého života – díla klientů a představení Domova sv. Alžběty“ v mázhausu plzeňské radnice

Jubilejní charitní běh měl i svůj benefiční rozměr. Podporovatelé charitního díla mohli projekty obou charit pro potřebné podpořit symbolickým zakoupením 1 km trati za částku 100 euro. Vybralo se celkem 10 000 euro. Ředitel Diecézní charity Plzeň tak mohl v neděli 24. července přímo v Regensburgu na vrcholu zdejších 100letých oslav Caritas Regensburg převzít šek na polovinu z této částky, která pomůže plzeňským charitním službám.

IMG_0923
Ve 22 hodin běžci vyrazili z náměstí Republiky.
 
WhatsApp Image 2022-07-25 at 09.23.44
Běh trval celou noc a do Regensburgu běžci dorazili až následující den odpoledne.
 
WhatsApp Image 2022-07-25 at 09.27.24
 
WhatsApp Image 2022-07-25 at 09.24.43
Po víkendovém programu v Regensburgu byly oslavy 100 let místní diecézní charity završeny nedělní pontifikální mší v katedrále sv. Petra. Celebroval ji biskup Rudolf Voderholzer.
 
Foto: Petr Šimek a Jiří Lodr

Mgr. Petr Šimek

public relations, tiskový mluvčí
Tel.: 731 433 017 E-mail: _.GBOc~e0dm%C27%_5prRb~lW5pJ