Plzeňský kraj pomůže s nákupem potravin
1. dubna 2022 Tiskové zprávy

Plzeňský kraj pomůže s nákupem potravin

Tisková zpráva Plzeňského kraje | Po dobu nouzového stavu pomůže Plzeňský kraj potravinové bance Diecézní charity Plzeň. Každý měsíc jí nakoupí potraviny ve výši 100 tisíc korun.

„Charita, která připravuje startovací balíčky pro ukrajinské migranty, nyní bojuje s nedostatkem některých typů potravin, a proto jsme se domluvili na pomoci tak, že tyto budeme jako Plzeňský kraj přímo nakupovat a charitě distribuovat jako celek. Půjde tedy o smysluplnou konkrétní pomoc, díky které se vyhneme i jakémukoli zbytečnému plýtvání, protože nepůjde o bezmyšlenkový nákup,“ potvrdil záměr hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který si situaci s výdejem potravin i poskytnutí další pomoci v areálu Charity v Plzni sám prohlédl. „Rád vyvrátím spekulace o tom, že si ukrajinští občané chodí pro balíčky několikrát denně a vybírají si z nich jen to, co se jim zrovna hodí. Vydávání balíčků je hlídané a má svá jasně daná pravidla,“ upozornil hejtman Špoták.

Diecézní charita vydává balíčky vždy až po řádné evidenci 1x za čtrnáct dnů. Balíček přitom obsahuje jasně dané základní druhy potraviny a hygienických prostředků. V případě rodiny s malými dětmi přibývají ještě pleny. „Nejde tedy o nějaké rozmazlování, jak si někteří mohou myslet. Mám samozřejmě potvrzeno, že občas někdo zkusí získat pro sebe výhodu, ale osobně mám radost, že situaci na místě pomáhají usměrnit i ukrajinští dobrovolníci, kteří svým krajanům domluví. To je výborná praxe vzájemné spolupráce,“ pronesl hejtman Špoták.

220329_charita_020
Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták na místě výdeje humanitární pomoci v areálu
Diecézních charity Plzeň. (Foto: Patrik Pátek)
 

Charita v Cukrovarské ulici už před časem vyhlásila stop stav na oblečení, kterého nyní stále zpracovává značné množství. Podobně je to i s materiální podporou. „Máme tu nábytek i kočárky. Jednoduše řečeno, co máme, to dáme. Aktuálně ale potřebujeme zajistit potravinovou pomoc. První vlna solidarity je za námi, ale my musíme jet systematicky dál,“ vítá pomoc Plzeňského kraje ředitel Diecézní Charity Plzeň Jiří Lodr. Upřesnil, že darované oblečení je i nadále možné ukládat do kontejnerového systému charity.

Schválený nákup potravin Plzeňským krajem ve výši 100 tisíc korun měsíčně bude hrazen z krizové rezervy kraje po dobu nouzového stavu.


Tisková zpráva ke stažení