Pomoc samoživitelům:  Děti pana Česlava se už mohou učit online
4. května 2021 Aktuálně

Pomoc samoživitelům: Děti pana Česlava se už mohou učit online

V Diecézi plzeňské, rozkládající se na území Plzeňského a Karlovarského kraje, zajišťuje Diecézní charita Plzeň pomoc rodičům samoživitelům z darů zaslaných diváky mimořádného adventního koncertu České televize. Partnerem koncertu byla Charita Česká republika a nyní jsou získané finanční prostředky uplatňovány v pomoci těm, kteří je opravdu potřebují. Podpora je poskytována například na uhrazení nájemného, léků či zařízení pro povinnou distanční výuku dětí. Zájemce o pomoc se může obrátit na nejbližší charitní službu nebo na telefonní číslo Terénní krizové služby 777 167 004, kde se domluví na dalším postupu. Jedním z podpořených samoživitelů byl i pan Česlav.

„Začalo to rozvodem,“ říká pan Česlav. Nejprve mu žena beze slova odešla s dětmi, pak mu byly tři děti svěřeny do péče. Stará se o ně sám už několik let. Životní zvrat však doprovodila mrtvice a nemožnost pokračovat v profesi výškového svářeče. „Nechtěl jsem do nemocnice. Cvičil jsem a jedl tabletky s acylpirinem, ale kluci mi říkali: ‚Čestík, běž pryč, nebo tu umřeš.‘ Pořád jsem padal,“ vypráví pan Česlav o závěru jedné ze svých životních etap. S dětmi a svou maminkou, o níž se také staral, se přestěhoval z Karvinska na Plzeňsko. Děti sem jezdily na prázdniny na venkov a i jemu zdejší kraj učaroval. Našel si novou práci a všichni začali nový život.

Před čtyřmi roky však maminka zemřela. Odchod drahého člověka byl následován další mrtvicí. „Jsem srdcař, bolí mě to,“ vysvětluje, jak jeho tělo reaguje na těžké události.

Nyní pobírá invalidní důchod, a přestože se jedná o velmi pracovitého člověka, může zakázkám, jež dostává z obecního úřadu, věnovat jen 300 hodin ročně. Z důchodu jsou mu zároveň strhávány dlužné částky v insolvenčním řízení. V nejbližší době se bude s dětmi stěhovat do obecního bytu na vsi, neboť si současné bydlení s neregulovaným nájmem už nemůže dovolit. Stále mu ale není lhostejný osud ostatních. „Není mi těžko někomu pomoci, chodil jsem u nás celou zimu topit k jedné staré paní, která má ochrnutého syna,“ říká pan Česlav.

Koupit dětem zařízení pro povinnou online výuku zdaleka nebylo za dané situace finančně únosné. Pro dceru Helenku si ještě mohli dočasně vypůjčit počítač ze školy, syn Lukáš ale využíval pouze mobilní telefon, který se při delším používání přehříval. Nejstarší dcera už domov opustila.

O pomoci Diecézní charity Plzeň samoživitelům z darů zaslaných při mimořádném adventním koncertu diváky České televize se pan Česlav dozvěděl od sociálního pracovníka v Horšovském Týně. Zavolal na telefonní číslo Terénní krizové služby 777 167 004, která tuto charitní pomoc v Plzeňském a Karlovarském kraji zaštiťuje. Domluvil si schůzku a služba mu s pořízením zařízení pro distanční výuku dětí vyšla vstříc.

IMG_4600_16x9

„Moc děkujeme,“ vzkazují dárcům z řad diváků adventního koncertu Lukáš s Helenkou, kteří se už těší, až se budou moci začít učit na novém notebooku. „Hodně chci také poděkovat sociálním pracovníkům a lidem, jako jste vy,“ děkuje pracovníkům Charity pan Česlav. „Sám bych to nezvládl.“

Mgr. Petr Šimek

public relations, tiskový mluvčí
Tel.: 731 433 017 E-mail: _.GBOc~e0dm%C27%_5prRb~lW5pJ