Pomohli jsme s kampaní pro prevenci rakoviny děložního čípku v Bolívii
11. května 2020 Aktuálně

Pomohli jsme s kampaní pro prevenci rakoviny děložního čípku v Bolívii

Diecézní charita Plzeň financovala 25 % kampaně Pap-test na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou již po více než deset let uskutečňuje vždy v březnu bolívijská Pastorační a sociální charita Beni v obci Santísima Trinidad.  

Letos přispěla Diecézní charita Plzeň částkou 1344, 54 USD, což představuje 25 % finančních nákladů kampaně. Peníze jsou výtěžkem z 5. benefiční plesu DCHP na podporu rozvojových projektů v Jižní Americe. Vyšetřeno bylo 817 žen, u 8 z nich byl zjištěn pozitivní nález. Kampaň ale musela být z důvodu karantény vyhlášené proti šíření koronaviru předčasně ukončena dne 22. března 2020. Pro srovnání, minulý rok se podařilo v Centru zdraví Naší Paní v Pompeya, které spravuje charita v Beni, vyšetřit přes 1 300 žen v reprodukčním věku. Uvádí se, že rakovina děložního čípku je v Bolívii nejčastější příčinou úmrtí žen. Každý den si toto onemocnění vyžádá 4–5 obětí. Cílem kampaně Pap-test je jednak zachytit nemoc v raném stádiu, jednak odhadnout prevalenci onemocnění v populaci (kolik procent žen nemoc postihuje). Ženy z nižších sociálních vrstev by si toto vyšetření za běžných podmínek nemohly dovolit, takto jsou vyšetřeny zdarma. Peníze poskytnuté na kampaň pomáhají pokrývat náklady na laboratorní rozbory, zdravotnické pomůcky a zdravotnické výkony lékařů.

Diecézní charita Plzeň spolupracuje s Pastorační a sociální charitou Beni prostřednictvím svého Střediska rozvojové spolupráce již několik let. Vedoucí střediska Pablo Chacón Gil byl dokonce v březnu na služební cestě v Jižní Americe, při níž navštěvoval rodiny dětí z projektu Adopce na dálku, a tak mohl průběh kampaně Pap-test v Bolívii také osobně sledovat. Po vyhlášení opatření proti šíření koronoviru, které kampaň předčasně ukončily, zde musel absolvovat čtrnáctidenní karanténu, ta na něj čekala i po příjezdu do České republiky.

DSC05297  DSC05299
Informační panely kampaně
 
  DSC05301    DSC05271_svetlejsi+ostrejsi
Čekání na vyšetření
 
DSC05280-svetlejsi+ostrejsi  20200318_104507
Ordinace a laboratoř
 
Foto: Pablo Chacón Gil