Charita rozmisťuje tříkrálové pokladničky na veřejně přístupná místa

Charita rozmisťuje tříkrálové pokladničky na veřejně přístupná místa

Protože letošní epidemiologická situace neumožnila tříkrálovým koledníkům osobní návštěvy domů a domácností při tradiční Tříkrálové sbírce pro lidi v nouzi, rozhodla se Charita oslovovat veřejné instituce nebo obchody, které zůstaly otevřené, za účelem umístění jinak nevyužitých pokladniček. V Diecézi plzeňské, rozkládající se na území Plzeňského a Karlovarského kraje, už bylo zaznamenáno na 140 takových koledních míst a další přibývají.

Kasičky blíže lidem

Při letošním 21. ročníku to organizátoři Tříkrálové sbírky nemají jednoduché. Tradiční koleda, kdy tři králové přicházejí k domu, aby zdejším požehnali, zazpívali a dostali za to drobný příspěvek, není za současných opatření možná.

Některé kasičky se však přece jen podařilo dostat blíže lidem. Část jich byla rozdána do kostelů, aby do nich mohli přispět věřící na bohoslužbách. Zde ovšem platí omezení, že kapacita kostela při mši může být pokryta jen z 10 %. V některých kostelích je pokladnička nadto umístěna v určitých dnech nebo hodinách a místní charita o ní informuje prostřednictvím letáčků nebo ve spolupráci s obecním rozhlasem. Další pokladničky označené červeným logem Charity se podařilo vystavit v obchodech, které zůstaly otevřené, tedy zejména v květinářstvích, obchodech s potravinami a lékárnách, zapojily se i některé veřejné instituce, nejčastěji obecní a městské úřady. V tuto chvíli už Diecézní charita Plzeň eviduje na 140 takto umístěných kasiček – seznam je k dispozici na jejím webu ZDE.

V Plzni je například možno přispět do bezbariérové pokladničky na vrátnici Biskupství plzeňského (náměstí Republiky 35), další je na ředitelství Diecézní charity Plzeň (Hlavanova 16), v Karlových Varech je kasička například na magistrátu nebo krajském úřadě.

Výzva ředitele Diecézní charity Plzeň k umístění stacionárních kasiček

Ředitel Diecézní charity Plzeň na Facebooku organizace zveřejnil výzvu s prosbou o pomoc při umisťování kasiček na veřejně přístupná místa. „Osvědčilo se, že si některé pracovní kolektivy převzali pokladničku a pomáhají nám umístěním stacionární pokladničky v různých podnicích, obchodech nebo provozovnách,“ vysvětluje Jiří Lodr, ředitel Charity působící v Plzeňském a Karlovarském kraji. Tato možnost stále platí, veřejnost může kontaktovat diecézní koordinátorky sbírky uvedené na stránkách organizace ZDE.

Online koleda, seniorům mohou pomoci mladší

Online se koleduje na www.trikralovasbirka.cz, kde je možné podle zadaného poštovního směrovacího čísla, názvu obce či charity přispět na pomoc do místa nejblíže návštěvníkova bydliště.

Ale například senioři, možná nejčastější dárci při Tříkrálové sbírce, kteří nejsou zvyklí pracovat s internetem, mohou mít s online koledou potíže. „Vybízíme děti a vnoučata seniorů, aby starším lidem, pokud mají zájem do Tříkrálové sbírky přispět, s online koledou pomohli. Koledníci, kteří tentokrát nemohli vyjít, nám zase mohou pomoci sdílením informací o Tříkrálové sbírce na sociálních sítích. Mohou třeba na telefon natočit a sdílet vlastní tříkrálové kolednické video,“ sdělil mluvčí Diecézní charity Plzeň, Petr Šimek.

 Tříkrálovou sbírku podpořili významné osobnosti regionů

Prostřednictvím videoprojevů Tříkrálovou sbírku podpořily i významné osobnosti veřejného života, například biskup plzeňský Tomáš Holub, hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová, primátor města Plzně Martin Baxa nebo primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Prodloužený termín koledování pro potřebné v náročné době

„Tříkrálová sbírka letos s ohledem na situaci trvá výjimečně až do 24. ledna. Pokud by měli lidé zájem zapojit se a založit kolední místo se stacionární kasičkou, je to stále možné, stačí kontaktovat naše diecézní koordinátorky sbírky a dohodnout se s nimi na dalším postupu,“ uvádí Petr Šimek z Diecézní charity Plzeň a dodává, že online koleda poběží až do 30. dubna.

Charita věří, že se i letos, navzdory všem překážkám, se koleda přece jen vydaří. Je určená na podporu charitních sociálních služeb pomáhajícím lidem v nouzi a v různých obtížných životních i krizových situacích. Obzvláště tento rok může být potřebných lidí více než v letech minulých. Díky tomu, že se většina peněz vrací do místa, kde byla vykoledována, má Tříkrálová sbírka i lokální charakter pomoci a solidarity.

Diecézní charita Plzeň

Kontakt pro média:
PR Diecézní charity Plzeň
Mgr. Petr Šimek
petr.simek@dchp.charita.cz
+420 731 433 017
 
Kontakt na koordinátorky sbírky v Plzeňském a Karlovarském kraji pro umístění kasičky:
Helena Pachnerová, tel. 731 433 015, e-mail: helena.pachnerova@dchp.charita.cz
Eva Karasová, tel. 731 591 852, e-mail: eva.karasova@dchp.charita.cz