Plzeň se v letošním roce připojila k městům, kde začíná oficiálně fungovat potravinová banka. Spolek pod názvem Potravinová banka Plzeň společně založily Diecézní charita Plzeň, Městská charita Plzeň, Diakonie ČCE, centrum pro rodinu Domus, Naděje, Občanské sdružení ONŽ a oblastní charity z Rokycan, Klatov, Sušice a Horažďovic.
V čele spolku je správní rada s předsedou Danielem Svobodou B.Th. , který je současně oblastním ředitelem Naděje. „Náš spolek je členem České federace potravinových bank“, uvádí Daniel Svoboda. „Federace je garantem potravinové pomoci v Česku a je součástí Evropské federace potravinových bank. Je to občanské sdružení s humanitárním zaměřením. Je nevládní, apolitické a není vázano na žádné náboženské hnutí“.
Potravinové banky v Evropě pracují na stejném principu. Shromažďují zdarma potraviny, skladují je a přidělují humanitárním nebo charitativním organizacím, které distribuují potravinovou pomoc potřebným lidem. Potravinová banka tedy neposkytuje dary přímo, ale na základě smlouvy o distribuci je předává přes organizace, které bojují proti hladu a chudobě. V případě Plzně budou distributory zakládající členové Potravinové banky Plzeň. „Nejsme ale žádná uzavřená společnost, zapojit se mohou i další organizace, které mají zkušenost se sociálními službami“, upřesňuje Daniel Svoboda.
Sortiment potravin je pestrý: ovoce, zelenina, mléko, trvanlivé, mražené a chlazené výrobky, masné výrobky, čerstvé výrobky stažené z regálů před vypršením trvanlivosti, výrobky neprodejné ale zdravotně nezávadné. Výrobky jsou dopravovány do skladů, kde jsou tříděny a skladovány.
„Pro skladování potravin jsme získali do nájmu část budovy v bývalé mlékárně v ulici Politických vězňů na Borech. Je to ideální místo, které odpovídá nejpřísnějším hygienickým podmínkám. Díky dotaci Odboru sociálních služeb zde můžeme zahájit činnost“, pokračuje Daniel Svoboda. Roční dotace ve výši 84 000 Kč slouží k zaplacení nájmu a provozních nákladů.
Než se ale sklad zaplní potravinami, bude to nějakou dobu trvat. Největšími dodavateli přebytkových potravin jsou obvykle hypermarkety a supermarkety. Podle současné legislativy ale přebytečné potraviny nemohou poskytnout jako dar, musí z nich odvést DPH. „Pro prodejce je tak jednodušší přebytky zlikvidovat. Což je samozřejmě absurdní a neprospívá to nikomu“, podotýká Daniel Svoboda. O změně legislativy se momentálně intenzivně jedná na ministerstvu financí, které slíbilo úpravy.
„Budeme rádi, když se o našich aktivitách veřejnost dozví a zapojí se. Myslím si, že Potravinová banka Plzeň bude spolehlivým garantem potravinové pomoci v Plzni. Všechny zakládající neziskovky mají dobré jméno a zkušenost s pomocí sociálně slabším občanům. Síť našich klientů je poměrně dobře zmapovaná a dokážeme rychle a účelně pomáhat. Chtěl bych ale v této souvislosti upozornit, že jsme skutečně jediným spolkem v Plzni, který je oprávněn používat název Potravinová banka a oficiální logo. Jsou to ochranné známky. Samozřejmě, že různé druhy potravinové pomoci mohou vykonávat i jiné organizace nebo jednotlivci, ale pod jiným názvem a bez našeho loga.“, uzavírá Daniel Svoboda. Potravinová banka Plzeň bude díky svému zapojení do Federace potravinových bank jediným pověřeným koordinátorem národní potravinové sbírky v Plzni. Sbírka proběhne na celém území České republiky 22. listopadu.
Zdroj: Radniční listy Plzeň