Česká federace potravinových bank ve spolupráci s MPSV od začátku července spustila projekt Výdejen potravinové pomoci. Jedná se o výjimečný projekt, kdy se do stávající sítě patnácti potravinových bank po celé zemi buduje nová společná síť 150 výdejních míst. Tyto výdejny budou periodicky poskytovat potravinovou pomoc v místech, kde byla složitě dostupná, nebo dalším osobám, které pomoc potřebují a nedokázali ji dosud čerpat.
- Potravinové banky budují společnou síť 150 výdejních míst.
- Potravinová pomoc se dostane do míst, kde byla složitě dostupná nebo osobám, které pomoc potřebují a nedokázali ji dosud čerpat.
- Podpoříme více než 50 000 potřebných lidí.
- Projekt běží od 1. 7. 2023 do 30. 6. 2026
- Projekt reaguje na pravidelný meziroční nárůst zachráněných potravin, kdy se za posledních 5 let obrat navýšil pětinásobně na současných 11 300 tun tedy více než 20 mil. porcí jídla.
Výdejny budou fungovat buď jako mobilní výdejní místa (tzv. pojízdné výdejny) nebo na statických místech ve větších městech, kde bude potravinová pomoc pravidelně vydávána potřebným.
Regionální banky zajišťují celkovou koordinaci potravinové pomoci ve své oblasti v úzké spolupráci s lokálními zastupitelstvy a jejich sociálními odbory.
Ze slavnostního zahájení projektu v Říčanech za přítomnosti ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky a zástupců České federace potravinových bank
„Za třicet let fungování potravinových bank v České republice se nám podařilo vybudovat velmi efektivní systém, který distribuuje neprodejné potraviny a základní hygienické zboží široké skupině lidí v nouzi. Jejich počet rok od roku narůstá a některé sociální skupiny potřebných nebo některá složitě dostupná místa jsme stále nebyli schopni zabezpečit. Proto potravinové banky spouští projekt Výdejen s dalšími 150 výdejními místy.“, uvedl Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank (ČFPB), a dodal: „Předpokládáme, že projektem podpoříme více než 50 000 potřebných lidí, což v současné době vnímáme jako velmi společensky důležité“.
“Velice nás těší, že projekt Výdejen propojuje logistické procesy a staví na silných partnerství mezi obchodními řetězci, potravinovými bankami a místními zastupitelstvi, a tím jsme schopni velmi efektivně a udržitelně předávat zachráněné potraviny tam, kde jsou potřebné. Věříme, že se tím podaří navýšit množství zachráněných potravin a rozšířit i spolupráci s lokálními výrobci a zemědělci.”, doplnil Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank.
PRO KOHO JE POMOC URČENA?
Je důležité zdůraznit, kdo potravinovou pomoc využívá. Jedná se především o rodiče samoživitele, vícečetné rodiny, děti a mladiství v nepříznivé životní situaci, senioři, invalidé a další osoby sociálně vyloučené nebo žijící v sociálně vyloučených lokalitách. O tom, kdo má nárok čerpat potravinovou pomoc rozhodují sociální pracovníci obcí a neziskových organizací, potravinové banky neurčují potřebnost lidí, ale starají se o efektivní distribuci pomoci.
JAK TO BUDE FUNGOVAT?
V každém zapojeném regionu vznikne při potravinové bance deset výdejních míst v mobilním formátu nebo ve statickém formátu. Klíčovým prvkem zapojení v projektu bude realizace výdeje formou potravinových balíčků připravených v regionální potravinové bance. Balíček bude připravován z aktuálně dostupného sortimentu a to vč. základní drogerie a dětské výživy. Do výdejny se může dostavit člověk pouze na základě doporučení spolupracujících subjektů jako jsou obce, města, neziskové organizace. Obsah balíčků, počet podpořených osob a výběr výdejního místa bude v průběhu projektu reagovat na situaci v regionu a také kapacity regionální potravinové banky.
Pro osoby ze všech cílových skupin projektu by měl projekt vytvořením sítě výdejních míst po celé ČR přinést zejména rychlé, efektivní, maximálně transparentní a bezpečné poskytnutí potravinové pomoci, a to bez nutnosti využívání sociálních služeb.
Garant: Aleš Slavíček, a.slavicek@potravinovabanka.cz
Média, PR: Vendula Seifertová, v.seifertova@potravinovabanka.cz
Projekt podpořený z programu Operační program Zaměstnanost plus, registrační číslo CZ.03.02.02/00/22_100/0001396, priorita OPZ+: 2. Sociální začleňování.