Tříkrálová sbírka 2024 v Diecézi plzeňské

Tříkrálové skupinky budou koledovat ve dnech 1.–14. ledna 2024. Ve stejném termínu budou rozmístěny také statické kasičky na veřejných místech, do konce ledna bude ještě možnost přispět bezhotovostně. On-line koleda na www.trikralovasbirka.cz umožňuje přispívat koledující organizaci v místě bydliště podle zadání PSČ a běží celoročně s uzávěrkou vždy k 30. dubnu.

Jak přispět?  Jak přispět Diecézní charitě Plzeň?

Máte-li zájem pomoci osobní koledou, nabídkou veřejného místa k umístění tříkrálové pokladničky nebo organizačně, obraťte se na koordinátorky Tříkrálové sbírky v naší diecézi, od nichž se dozvíte vše potřebné k dalšímu postupu.

  • Eva Karasová, tel. 731 591 852, e-mail: eva.karasova@dchp.charita.cz,
  • Marie Laiblová, tel. 731 433 015, e-mail: marie.laiblova@dchp.charita.cz.

 Proč a pro koho koledujeme?

Tříkrálová koleda je důležitým finančním zdrojem pro činnost charitních služeb starajících se o potřebné lidi. Před začátkem sbírky schvaluje diecézní komise Tříkrálové sbírky charitám a dalším koledujícím organizacím záměry pomoci. Předsedou komise je emeritní biskup plzeňský František Radkovský. Záměrů pomoci bývá každý rok 50–60 a jsou před zahájením sbírky zveřejněny na www.trikralovasbirka.cz a webu diecézní charity ZDE. Charity pomáhají seniorům s omezenou soběstačností, duševně i fyzicky handicapovaným lidem, chronicky nemocným, lidem bez domova, matkám s dětmi v tísni, lidem v krizových situacích během havárií a živelných pohrom, obětem domácího násilí, uprchlíkům a cizincům v těžké situaci, dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí, zkrátka všem, kteří si sami pomoci nemohou a pomoc potřebují.

Příklady záměrů pomoci v Diecézi plzeňské

Některé charity mají třeba jen jeden záměr, který je pro ně klíčový. Například Farní charita Karlovy vary potřebuje zrekonstruovat prádelnu se sušárnou Týdenního stacionáře pro seniory, který provozuje. Obdobný záměr má i Farní charita Aš v případě Domova pro matky s dětmi v tísni a uvolní na něj 95 % vykoledovaných prostředků, zbylých 5 % půjde na podporu volnočasových aktivit místních potřebných dětí.

Jiné charity mají záměrů více. Oblastní charita Klatovy hodlá z vykoledovaných peněz financovat opravu fasády Domova sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni (50 % koledy), na níž shání prostředky už několik let, a zatím se podařilo rekonstruovat pouze jednu ze stěn. Dalším záměrem klatovské charity je dofinancování automobilů pro terénní služby (25 % koledy) – těmi jsou Charitní pečovatelská služba a Charitní ošetřovatelská služba, obě poskytují péči v domácím prostředí klientům na Klatovsku. Dalším cílem v Klatovech je zaplacení sociálně aktivizačních služeb pro seniory a osob se zdravotním postižením (15 % koledy), ty se uskutečňují např. v Komunitním centru Dotek a nejsou hrazeny žádnou dotací. Zbylých 10 % z výtěžku koledy použije Oblastní charita Klatovy na dofinancování dalších svých sociálních služeb.

Jiné koledující organizace zaměřují svou podporu na konkrétní potřebné, jejichž situaci znají. Nejčastěji jsou takto zacíleny záměry pomoci farností. Například Římskokatolická farnost Dýšina využije všechny vykoledované peníze na pomoc potřebným lidem v tíživé sociální situaci. Římskokatolická farnost Jesenice zase podpoří žáky s různým typem postižení ze sociálně znevýhodněného prostředí, kteří jsou ubytováni v internátu SŠ a ZŠ Jesenice.

Některé koledující organizace zařadily do svých záměrů pomoci podporu konkrétnímu těžce handicapovanému dítěti, které potřebuje speciální pomůcky či terapie nehrazené ze zdravotního pojištění. Příkladem je Římskokatolická farnost Skalná, kolednická skupina v Holýšově nebo Farní charita Cheb.

Nejen na pomoc uvedeným přicházejí tři králové ke dveřím domácností, zpívají koledu, předávají radostnou zvěst o narození Spasitele, vinšují štěstí a zdraví a zápisem svých iniciál K + M+ B s letopočtem žehnají příbytku laskavého dárce, písmena totiž značí také „Christus mansionem benedicat“ neboli: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“

Záměry pomoci příklady pomoci

Jak se koleda rozděluje?

65 % vybraných prostředků se vrací místním charitám a dalším koledujícím organizacím, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na podporu sociálních služeb a projektů diecézní charity (pomáhající ve dvou krajích), 10 % připadá na rozvojové projekty v zahraničí (v našem případě jde zejména o podporu vzdělávání chudých dětí v Jižní Americe), 5 % na projekty a služby Charity Česká republika a 5 % jsou zákonné režie sbírky.

Tříkrálové akce

V obcích a městech plzeňské diecéze se připravuje řada místních zahájení a další doprovodných akcí. Do několika z nich se zapojí biskup plzeňský Tomáš Holub. Ve středu 3. 1. dopoledne zahájí Tříkrálovou sbírku v Karlových Varech za účasti hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka a primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové. Průvod královské družiny s koledníky vyrazí v 10 hodin od Magistrátu města Karlovy Vary k Hlavní poště, před níž o čtvrt hodiny později proběhne slavnostní zahájení sbírky spojené s požehnáním koledníkům. Poté spolu tři králové vyjdou na koledu Kraje + Města + Biskupství. Ve čtvrtek 4. 1. proběhne od 16 hodin zahájení Tříkrálové sbírky v mázhauzu plzeňské radnice a otec biskup posléze požehná koledníkům v katedrále sv. Bartoloměje. V pátek 5. 1. pak vyrazí na koledu Kraje + Města + Biskupství v Plzni, a to spolu s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem a plzeňským primátorem Romanem Zarzyckým.

Oblíbený Tříkrálový koncert můžete letos na ČT1 sledovat v přímém přenosu v neděli 7. ledna od 18 hodin.

slider_koncert_FB_udalost_1920x1005

Tříkrálový koncert

 

Výběr z dalších akcí...

Koncert Quo Vadis byl z důvodu nemoci přeložen na 6. ledna od 16 hodin.

WhatsApp Image 2023-12-26 at 14.11.02

406041313_729906282507464_8634264041573668413_n

 

WhatsApp Image 2023-11-22 at 21.25.54 (1)

 

Domažlice

Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 6. 1. 2024 ve 13 hodin v kostele Narození Panny Marie.

Cheb

Slavnostní ekumenické zahájení Tříkrálové sbírky proběhne v pátek 5. 1. 2024 od 17 hodin v chrámu sv. Mikuláše a Alžběty.

Chodov

6. 1. 2024 od 19 hodin je v Klubovně Čtyřka na programu Tříkrálové muzicírování.

Jindřichovice

6. 1. 2024 od 10 hodin proběhne zahájení Tříkrálové sbírky v kostele sv. Martina.

Karlovy Vary

6. 1. 2024 od 18 hodin vystoupí na podporu Tříkrálové sbírky v kostele Nanebevstoupení Páně ve Staré Roli skupina LeLeBAND – ukulele orchestr.

9. 1. 2024 od 18 hodin v restauraci U Kubrychtů (Moskevská 1457) vystoupí na podporu Tříkrálové sbírky akordeonista Tomáš Mauer s tradiční hudbou z Irska, Balkánu, Bosny, Moravy apod.

Klatovy

Zahájení Tříkrálové sbírky s žehnáním koledníkům proběhne 3. 1. 2024 od 15 hodin na zahradě Domova pokojného stáří Oblastní charity Klatovy.

Tříkrálový koncert se uskuteční v Jezuitském kostele v Klatovech 5. 1. 2024 od 18 hodin. Vystoupí Sedmikrásky, Gospel Time, H®OŠI, Camerata a klatovská ZUŠ.

Měčín

Tříkrálový koncert se bude konat v neděli 7. 1. 2024 od 15 hodin v kostele sv. Mikuláše. Vystoupí pěvecký sbor žáků ZŠ Měčín a hosté.

Plzeň

Po zahájení Tříkrálové sbírky 4. 1. 2024 v 16 hodin v mázhauzu plzeňské radnice bude v katedrále sv. Bartoloměje k vidění Staroplzenecký Živý Betlém. Plzeňský biskup Tomáš Holub posléze požehná koledníkům.

Na 6. 1. 2024 od 16 hodin je přeložen koncert na podporu Tříkrálové sbírky hudební skupiny Quo Vadis, bude se konat v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni. Měl se uskutečnit už na 2. svátek vánoční, ale z důvodu nemoci byl naplánován v novém termínu.

7. 1. 2024 projde Plzní Tříkrálový pochod k Ježíšku. Začíná se na náměstí Republiky ve 14 hodin a končí se v kostele U Ježíška. Od 15 hodin zde bude také k vidění Staroplzenecký Živý Betlém, od 16 hodin začne poutní mše za doprovodu pěveckého sboru Vox imperfekta.

Sokolov

3. 1. 2024 od 18 hodin proběhne zahájení Tříkrálové sbírky v kostele sv. Jakuba.

Tachov

Tříkrálový koncert se uskuteční 7. 1. 2024 od 15 hodin v Muzeu Českého lesa.

banner_1180x490_online_koleda

Děkujeme všem lidem s dobrým srdcem, kteří se osobně nebo darem zapojují do Tříkrálové sbírky.